Menu

Dom drewniany nie musi kojarzyć się z biedą i zacofaniem

2017-09-14 - Budowa, Domy drewniane
Dom drewniany nie musi kojarzyć się z biedą i zacofaniem

Stereotypy mają to do siebie, że są krzywdzące oraz bardzo rzadko są prawdziwe w stu procentach. Dotyczy to w mniejszym lub większym stopniu każdego stereotypu. Stereotypy związane z budownictwem posiadają jeszcze jedną cechę – szybko zdradzają, że ten kto je wypowiada, nie zna się tak naprawdę na omawianym temacie. Popularne jest mówienie, że drewniany dom kojarzy się z biedą i zacofaniem. Podstawy do takiego twierdzenia są oczywiste – najwięcej drewnianych domów jest w rejonach wiejskich, w których z samej definicji jest biedniej niż w mieście. Nie rzutuje to jednak na domy drewniane, które wcale nie muszą kojarzyć się z biedą i zacofaniem. Wystarczy spojrzeć, co przedstawia fotografia nieruchomości Gdynia, by przekonać się, że są to nowoczesne budynki.

Dzisiejsze budownictwo i rozwiązania architektoniczne pozwalają na coś takiego jak budowa domów drewnianych , które jednocześnie będą okazem luksusu. Wszystko zależy od pomysłu. Drewno jest materiałem, który jest wytrzymały i idealnie nadaje się jako surowiec do budowy domu. Wszystko zależy od wykonawcy. Wykonawcy jednak nie mają żadnego problemu z wykonaniem domu drewnianego wysokiej jakości. Domy z drewna budowane dzisiaj są bardzo nowoczesne. Ich wygląd wręcz zapiera dech w piersiach. Nie można ich jednoznacznie jednak opisać. Są takie, które nawiązują do rozwiązań tradycyjnych, kojarzących się z wiejskim i góralskim folklorem. Oczywiście już na pierwszy rzut oka można znaleźć różnice – nigdy nawiązanie nie jest stuprocentowe. Są jednak domy, które są bardzo nowoczesne nawet z wyglądu. Zastosowanie drewna w połączeniu z metalowym ogrodzeniem posiadającym groty kute daje poczucie świeżości i prestiżu. Dobrze dobrane okna i rolety Dębica wpisują się w koncepcję całości. Architekci podejmujący się projektów takich budowli zazwyczaj są odważni, ale przez to i uznani w środowisku.

Budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej popularna w innych krajach. Może warto wykorzystać doświadczenia innych krajów? Może warto skończyć z nic nie wartymi stereotypami? W końcu domy z bali mogą być równie ładne i równie funkcjonalne jak i te murowane. Często te nieruchomości są bardziej ekologiczne, bowiem wykorzystują takie rozwiązania jak filtrowanie deszczówki i wiele innych. Potwierdzają to zdjęcia nieruchomości Gdańsk i w wielu innych lokalizacjach.